چطور نیمسال دوم به بازی برگردیم؟

 

چرا بعد از امتحانات دی ماه بی‌انگیزه میشیم؟

چرا پای صحبت رتبه برترا که میشینیم تاکید به اهمیت نیمسال دوم دارن؟

چرا نیمسال دوم شروعی مهم تره؟

و چطور میشه نیمسال دوم نتیجه‌ای متفاوت از نیمسال اول گرفت؟

بعد از امتحانات دی ماه اکثر دانش آموزا بی‌انگیزه میشن، که یا ناشی از خستگی امتحاناته یا دیدن نمرات کارنامه ناامیدشون کرده. توی این مقاله قراره بهت بگم چطوری میتونی تو نیمسال دوم فارغ از هر نتیجه ای که تو نیم سال اول کسب کردی خودت و دیگران رو شگفت زده کنی.

چرا نیمسال دوم تعیین کننده است؟

دلیل اصلیش بخاطر شناخت بیشتر خودته. دیگه یه نیمسال گذروندی و ایرادای کارتو میدونی، متوجه شدی چی بهت کمک کرده و چی مانع پیشرفتت بوده، کدوم منبع مناسبته؟کدوم منبع رو باید عوض کنی؟ چقدر ساعت مطالعه داشتی؟و…

و یه کلام شناختت از خودت بیشتر شده و دید واقعی تری نسبت به شرایطتت داری، حالا با این دید دقیقت میتونی تصمیمات درست تری بگیری.

البته وجود دوران نوروز و امتحانات نهایی و یا کنکور( برای دوازدهمی‌ها) از دلایل دیگه‌ی اهمیت نیمسال دومه.

۵ کاری که باید در نیمسال دوم انجام بدی تا پیشرفت کنی:

۱-برطرف کردن نقاط ضعف، هردلیلی که باعث شده نیمسال اول نتیجه نگیری رو لیست کن و تلاش کن برطرفشون کنی.مثلا ساعت خواب نامناسب یا استفاده بیش از اندازه از گوشی یا دنبال کردن سریال و …

۲-اشکالات درسی رو تا قبل از نوروز برطرف کنی (دقت کن گفتم تای کی!) حالا یا با خوندن خودت یا به کمک معلم یا دوستان و…( در این مورد میتونی از مشاور تحصیلی کمک بگیری.)

۳- از مرور نیمسال اول غافل نشو!!!

غفلت از نیمسال اول و چسبیدن به نیمسال دوم یعنی از دست دادن داشته‌ها یعنی به باد رفتن زحمات نیمسال اول.(حتی اگر ناچیز باشه) با یه برنامه اصولی میتونی تو کمترین زمان مرور مباحث زیادی از نیمسال اول رو داشته باشی.( یکی از وجه تمایزات برنامه های رتبه برتر همینه)

۴-انتخاب درست یا تغییر منابع ،با توجه به نتایج نیمسال اول میشه راحت متوجه شد که منابعت تا به اینجا مناسب بودن یا نه، یا نیازی به منبع جایگزین داری یا نه؟ که حتما با مشاورت در این زمینه صحبت کن.

۵-نقشه راهت رو تا آخر سال تحصیلی بکش، بعد از یک ترم به شناخت خوبی از خودت و مباحث رسیدی و باید بتونی نقشه راهت رو تا آخر سال بکشی تا به آرامش برسی و پرقدرت پیش بری. یکی از بازه های خیلی پراهمیت که میتونی کم کاریاتو توش جبران کنی نوروزه!!

پس حتما با شروع نیمسال دوم، برای نوروزت برنامه داشته باش ( نذار لحظه آخر!)

اما کارهایی که نباید انجام بدی:

۱-تحت تاثیر تخریب معلم و خانواده بابت عملکرد نه چندان مناسب نیمسال اولت قرار نگیر و از همه مهمتر خودت، خودت رو تخریب نکن چون نتیجه رو بهتر که نمیکنه، بدتر هم میکنه.

خب چه کاریه؟

به خوب بودن برنامه های راهبردی آزمون‌ها شکی نیست.

۲-طبق برنامه آزمون‌ها پیش نرو اما اگر یسری از مباحثی که پیش‌نیاز مباحث نیمسال دوم بودن و نخوندی خب طبق برنامه پیش رفتن فقط وقت تلف کردنه مثلا اگر بعضی مباحث ریاضی رو از پایه نخونی خب مباحث بعدی رو نمیتونی یاد بگیری یا مثلا عربی رو نمیشه از ۱۲ام استارت زد کلی کلمه و قواعد داره که با این فرض که بلدی مباحث ۱۲ام نوشته شدن پس به این مورد دقت کن و کورکورانه دنبال نکن.

پس باز هم میرسیم به اهمیت برنامه ریزی  

۳-از توصیه های کلی مشاوران، دبیران و رتبه‌های برتر و … بپرهیزید ،چون تو نیمسال دوم به دلیل اهمیتش و کم بودن زمان توصیه ها با توجه به شرایط فرد باید منحصر به فرد باشن.

در این ایام حضور مشاوره تخصصی و مجرب میتونه مسیر و برات هموار کنه و نجات‌دهنده باشه، من و تیمم آماده ایم که بهت کمک کنیم و برنامه ای مخصوص خودت با توجه به شرایطتت برات داشته باشیم تا دیگه نگرانی ای نداشته باشی