چگونه مشاور تحصیلی در پیشرفت تحصیلی و موفقیت در کنکور نقش دارد؟

 

یکی از سوالات رایج دانش‌آموزان و داوطلبین کنکور و خانواده ها این است که آیا مشاور تحصیلی لازمه؟ آیا بدون مشاور هم میشه قبول شد؟ مشاور برای ما چیکار میکنه؟ برای جواب درست به این سوال ابتدا باید نقش مشاو تحصیلی را در پیشرفت و موفقیت بررسی کرد یا به زبان ساده تر، مشاور چه کمکی به ما میکند؟

از نظر من که سالیان زیادی با بیش از ۲۰۰۰ دانش‌آموز کار کرده‌ام نقش مشاور در چهار قسمت مهم خلاصه میشود:

۱-ایجاد آرامش و نظم ذهنی

۲- برطرف کردن نقاط ضعف و حفظ نقاط قوت

۳-آموزش نکات و تکنیک های لازم

۴- صرفه جویی در وقت و پول

 

 

۱-ایجاد آرامش و نظم ذهنی

بارها تجربه کردیم که تا آرامش ذهنی نداشته باشیم، کار موثری انجام نمی‌دهیم پس یکی از مهمترین نقش مشاورها همین است.

مشاور چطور آرامش ذهنی و نظم ذهنی را ایجاد میکند؟

با مشخص کردن نقشه راه – برنامه ریزی مشخص و شخصی منطبق به شرایط فرد- صحبت کردن منظم و مستمر و آگاهی از وضعیت روحی داوطلب.

 

با مشخص کردن نقشه راه و برنامه ریزی کوتاه مدت و پیوسته باعث آرامش خاطر و نظم ذهنی دانش‌آموز میشود. تصور کنید دانش آموز کل مسیر برایش نمایان و روشن باشد( به کمک نقشه راه ) و در هر گام از مسیر با برنامه ریزی مشخص شده پیش میرود. آن برنامه متناسب با توانایی و شرایط خودش نوشته شده باشد این روند چقدر باعث آرامش و نظم ذهنی میشود؟!

از همه مهمتر مشاور با حضور آگاهانه خود باعث اطمینان خاطر و منبع انگیزه دانش‌آموز میشود.

.

.

۲- برطرف کردن نقاط ضعف و حفظ نقاط قوت

بدون شک تفاوت بین مشاور حرفه ای و با تجربه، با مشاور تازه کار در این مورد نمایان میشود.

مشاور چگونه نقاط ضعف را  برطرف میکند؟

برای برطرف کردن نقاط ضعف، ابتدا باید آنها را پیدا کرد. سریع‌ترین و دقیق ترین راه برطرف کردن نقاط ضعف آزمون است یک مشاور کار بلد با آزمون‌های به موقع و تحلیل دقیق آزمون متوجه نقاط ضعف میشود و سپس راهکار مناسب را باز به کمک آزمون دادن پیدا میکند. البته در پیدا کردن نقاط ضعف، نقش دانش‌آموز خیلی تعیین کننده است . هرچه دانش‌آموز گزارشکار وساعت مطالعه منظم تر و تحلیل آزمون دقیق‌تری داشته باشد،مشاور ایراد کار را سریعتر پیدا میکند و راهکارهای مفیدتری ارائه میدهد . مثلا دانش‌آموزی داشتم که ساعت مطالعه ی خوبی داشت اما درصدش رشد نمیکرد. ابتدا تعداد تست تستش را بالا بردیم و وقتی آزمون گرفتیم رشد چندانی نکرده بود. منبع مناسب تری را پیشنهاد کردیم، کمی رشد داشت اما نه چشم گیر! در آخر به روش تست‌زنی اش که توجه کردم دیدم بلد نیست تست بزند! حالا فرض کنید روزی ۱۲ ساعت با روش اشتباه درس بخوانید! چه میشود؟

حفظ نقاط قوت چقدر مهم است و چگونه اتفاق می‌افتد؟

نه تنها دانش‌آموزان بلکه افراد در سنین مختلف به برطرف کردن نقاط ضعف تاکید دارند و بعد از تلاش آن را تبدیل به نقاط قوت میکند و مشکل از همینجا شروع میشود که دست از تلاش برمیدارند. مثل فردی که اضافه وزن دارد و مدتها رژیم میگیرد و ورزش میکند و بعد از اینکه به وزن  ایده‌آل رسید، رژیم تثبیت را جدی نمیگیرد و ورزش نمیکند. پس نتیجه این همه سختی و تلاش چه شد؟

در مورد درس هم همین است اگر مباحثی که نقطه قوت هستند مرور نشود، فراموش میشوند و بعد از مدتی حتی به نقطه ضعف تبدیل میشوند و تمام تلاش قبلی به هدر میرود. مشاور با در نظر گرفتن بازه های استاندارد مرور نقاط قوت را حفظ میکند.

نقاط ضعف و قوت

 

.

.

3-آموزش نکات و تکنیک های لازم

اگر کمی در مورد پیشرفت تحصیلی جستجو کرده باشید کلی مطلب مثل روش تست زنی، روش مطالعه اصولی هر درس، تحلیل آزمون، خلاصه نویسی، و کلی مطالب دیگر وجود دارد، که در همین سایت هم کلی محتوا رایگان در این مورد گفته شده است اما مطالب بسیار زیادند و خیلی وقتها نظرات مطابقت ندارند. مشاور با توجه به بازه زمانی که در آن قرار دارید بهترین آموزش‌ها را در سریعترین زمان ممکن به شما منتقل می‌کند.

.

.

۴-صرفه جویی در وقت و پول

بسیاری از دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور با وجود اینکه به اهمیت حضور مشاور پی برده‌اند اما برای کاهش هزینه‌ها از داشتن مشاورصرفه نظر میکنند. در صورتی که بارها در مشاوره‌های فردی با افراد متوجه شدم در دام تبلیغات دروغین قرار گرفته اند یا به پیشنهاد دوست یا هر فرد غیرمتخصص کلاس‌های متعدد و پرهزینه ثبت نام کرده اند یا منابعی که مناسبشان نبوده تهیه کرده اند. این افراد علاوه بر اینکه هزینه سنگینی را متحمل شده‌اند ( شاید چند برابر هزینه یک مشاور مجرب) زمان که بیشترین سرمایه‌شان بوده را هدر داده اند و در نهایت دچار سرخوردگی خواهند شد.

در صورتی که همراه بودن یک مشاور با تجربه میتواند هم از نظر اقتصادی هم از نظر صرفه جویی در زمان به نفع شما باشد. در این مقاله با چهار نقش اصلی مشاور تحصیلی آشنا شدید. پیشنهاد من به شما این است که در این مسیر حتما از مشاور کاربلد  و با تجربه کمک بگیرید

در صورتی که همراه بودن یک مشاور با تجربه میتواند هم از نظر اقتصادی هم از نظر صرفه جویی در زمان به نفع شما باشد. در این مقاله با چهار نقش اصلی مشاور تحصیلی آشنا شدید. پیشنهاد من به شما این است که در این مسیر حتما از مشاور کاربلد  و با تجربه کمک بگیرید.

.

.

اگر امکان داشتن مشاور ندارید طرح مشاورشو کامل ترین و مناسب ترین انتخاب برای رسیدن به رتبه دلخواهتان است به امید اینکه هیچ داوطلبی از خدمات مشاوره ای بی نصیب نباشد. برای آشنایی بیشتر با خدمات مشاوره و پاسخ به سوالاتتان با شماره ۰۹۹۶۲۰۱۰۸۱۸ تماس بگیرید.